قراضه چیست و چند نوع است

قراضه یا اوراق به قطعات فلزی گفته میشود که به علت تغییرات فیزیکی یا شیمیایی حالت غیر قابل استفاده به خود میگیرد. این قطعات غیر قابل استفاده که از انواع مختلف نیز تشکیل میشود قراضه نام دارد.

برخی از این قراضه ها توسط کارخانه هایی که با فلز سر و کار دارند تولید میشوند. بعنوان مثال یک قطعه آهنی یا شمش در کارخانه تولید میشود.

بررسی ها نشان میدهد در این بین قسمتی هر چند اندک کیفیت لازم را نخواهند داشت و از چرخه محصول نهایی خارج میشوند. به این درصد قراضه میگوییم که باید برای استفاده مجدد بازیافت شوند.

  1. قراضه فولاد ۲) قراضه 3) آلمینیوم قراضه آهن 4) قراضه مس ۵) قراضه گالوانیزه ۶) قراضه چدن ۷) قراضه آلیاژها  8 )قراضه برنجی ۹) قراضه سرب ۱۰) قراضه طلا ۱۱) قراضه نقره ۱۲) قراضه نیکل ۱۳) قراضه تیتانیوم ۱۴) قراضه تنگستن

برخی از کسب و کارها به‌طور مستقیم قراضه‌های فلزی را جمع‌آوری کرده و از مردم یا صنایع می‌خرند. سپس حجم عظیم قراضه‌هایی که جمع‌آوری شده را با ماشین آلات جداسازی انواع ضایعات، از هم تفکیک کرده و دسته‌بندی می‌کنند. برای مثال، همهٔ ضایعات آهن، یک شکل و همگن نیستند. لازم است بر حسب میزان آهن موجود در آنها، میزان چگالی و ابعادشان درجه‌بندی شوند. بعد از درجه‌بندی، قراضه‌های انواع فلزات را به دست کارخانه‌های ذوب و بازیافت می‌رسانند. این کارخانه‌ها قطعات ضایعاتی را وارد کوره‌های ذوب کرده و آن‌ها را با دمای بسیار بالایی ذوب می‌کنند. فایدهٔ ذوب این ضایعات در بازیافت فلز است. یعنی با ذوب ضایعات آلومینیومی، مجدداً آلومینیوم می‌سازند و با ذوب ضایعات مسی، قطعات جدید مسی ساخته می‌شود. این مساله اهمیت بسیار زیادی در اقتصاد کشور و حفظ  منابع طبیعی  یا معادن سنگ فلزات دارد. در کنار این مساله که از انباشت قراضه که سبب آسیب رساندن به محیط می شود، جلوگیری می کند